W wielu pracowniach matematycznych w ciągu ostatnich lat pojawiły się tablice interaktywne. Jednak stoją często w rogu sali nieużywane i zapomniane i zarastają kurzem. A tablice multimedialne ułatwiają prowadzenie lekcji dla uczniów w każdym wieku.

W tym artykule opiszemy jak w łatwy sposób można wykorzystać wszystkie funkcjonalności tablicy multimedialnej. Po przeczytaniu będzie już dokładnie wiadomo:

 1. Co to jest tablica interaktywna i jakie korzyści może przynieść,
 2. Jak zdobyć tablicę multimedialną dla swojej szkoły,
 3. Jak pozyskać tablicę multimedialną do swojej pracowni,
 4. Skąd brać materiały na lekcje i jak je stworzyć,
 5. Jak prowadzić lekcję nie wstając z biurka dzięki tablicy interaktywnej i specjalnemu tabletowi piórkowemu.

A dzięki tablicy interaktywnej:

 • Uczniowie będą w stanie lepiej zrozumieć dany materiał np. funkcję kwadratową na matematyce, dzięki możliwości wyświetlania przejrzystych wykresów,
 • Lekcja będzie wyglądać bardziej efektownie, np. może zrobić wrażenie podczas wizytacji dyrektora,
 • Uczniowie będą bardziej zaangażowani w pracę z tablicą multimedialną niż przy czytaniu teorii z podręcznika,
 • Nauczyciele będą mogli rozstać się na zawsze z kredą i gąbką do ścierania tablicy oraz prowadzić lekcje prosto z biurka.

Co to właściwie jest tablica interaktywna?

To specjalna tablica, na której:

  • Można wyświetlać treści z komputera za pomocą projektora,
  • Można pokazywać pokazywać wykresy, przekształcenia, figury i bryły, wyświetlać filmiki i prezentacje

Tablica matematyczna działa więc jak duży ekranu dotykowy, którym można sterować za pomocą specjalnego pisaka lub naszych palców.

Uczniowie mogą na tablicy np. obracać figury, rysować wykresy.

Jak tablica interaktywna może pomóc uczniom i nauczycielom?

Na co pozwala tablica interaktywna? Efekt
1)Używanie gotowych scenariuszy lekcji, aplikacji, interaktywnych stron, gier i symulacji. Lekcje stają się ciekawsze, bardziej uporządkowane i angażujące uczniów. Gotowe materiały ułatwiają prowadzenie lekcji.
2) Nagrywanie lekcji. Uczniowie mogą jeszcze raz przejrzeć materiał i lepiej się nauczyć.
3) Lepsza współpraca w relacji uczeń-nauczyciel. Zwiększenie zaangażowanie uczniów, większa motywacja uczniów do nauki i lepsze wyniki w nauce (oceny, wyższe wyniki na maturze).
4) Prowadzenie lekcji prosto z biurka za pomocą specjalnych tabletów piórkowych. Łatwiejsze i mniej męczące prowadzenie lekcji, lepsza przejrzystość i czytelność notatek.

Jak uzyskać tablicę interaktywną dla swojej klasy?

Poprzez zapisanie się do programu rządowego Aktywna Tablica, który jest przewidziany na lata 2017-2019. Aby przystąpić do programu należy:

 1. Jako szkoła należy wystąpić do organu prowadzącego szkołę (Wójt, Rada Gminy) o chęć przeznaczenia części środków na ten cel (program przewiduje uzyskanie 80% dofinansowania z budżetu państwa),
 2. Po uzyskaniu zgody, wystarczy wypełnić wniosek ze strony http://www.aktywnatablica.org/ (można znaleźć też tam wszystkie szczegóły odnośnie programu) i wraz ze zgodą od organu prowadzącego złożyć go osobiście lub korespondencyjnie w Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Na każdą szkołę ubiegającą się o udział w programie przewidziano maksymalnie 14 tysięcy złotych dofinansowania.

W razie wątpliwości warto odwiedzić tą stronę lub tą.

Jak używać tablic interaktywnych, aby uatrakcyjnić lekcję?

Obsługa tablic interaktywnych może wydawać się skomplikowana na pierwszy rzut oka, ale to potężne narzędzie, za pomocą którego można zwiększyć zainteresowanie uczniów i zmotywować ich do pracy.

Co umożliwiąją tablice interaktywne?

Przede wszystkim pozwalają na skorzystanie z:

 • aplikacji umożliwiających graficzne przedstawianie materiału (np. Geogebry do rysowania wykresów, matematycznego zoo uczenia się tabliczki mnożenia),
 • symulacji (np. zabranie uczniów na podróż dookoła świata dzięki Google Earth),
 • gotowych scenariuszy lekcji (z rysunkami, teorią i zadaniami do zrobienia).

A nauka w ten sposób na pewno bardziej im się spodoba niż wałkowanie po raz setny tego samego podręcznika.

Skąd brać materiały na tablicę interaktywną?

Tworzenie materiałów cały czas trwa i każdego dnia można znaleźć coś nowego, co będzie można wykorzystać podczas lekcji. Najważniejsze jest jednak wiedzieć, gdzie szukać, żeby nie tracić bezowocnie czasu i nerwów.

Możemy:

 1. Wykorzystać materiały od producentów tablic interaktywnych,
 2. Skorzystać z portali edukacyjnych oferujących takie materiały,
 3. Stworzyć materiały samemu (poniżej opisujemy jak),
 4. Lub skorzystać z aplikacji takich jak Matematyczne Zoo z grami dla najmłodszych czy Geogebra – narzędzia do wizualizowania pojęć matematycznych.

Pomocni producenci tablic interaktywnych

Pierwszym źródłem gotowych materiałów są strony najbardziej popularnych producentów tablic interaktywnych: Smart, Promethean i Mimio.

Smart:

 • Najbardziej znany sprzedawca tablic,
 • Dostarcza gotowe już materiały tj. scenariusze lekcji, tutoriale do korzystania z tablic, artykuły – po polsku, do znalezienia tutaj: https://tablice.net.pl .

Proemthean:

 • też publikuje materiały online, ale tylko w angielskiej wersji językowej,
 • strona firmy pozwala na uzyskanie pomocy online lub zakup materiałów na lekcję (głównie gotowe opracowane tematy zajęć do zaprezentowania uczniom – teoria i zadania lub pytania do przećwiczenia),
 • wiele lekcji udostępnionych na stronie jest bezpłatnych.

Mimio:

 • producent tańszych tablic,
 • na polskiej stronie serwisu można znaleźć dużo informacji o produktach (opis, funkcjonowanie, dostępne dodatki),
 • gotowe materiały do prowadzenia zajęć dostępne są już tylko na głównej stronie i mają tylko angielską wersję językową.

Portale edukacyjne z materiałami na tablice interaktywne

Drugim miejscem, skąd można pozyskać materiały na lekcję są portale edukacyjne.

 • Klasoteka – zebrane materiały na tablice interaktywne (głównie gry i symulacje do ćwiczeń, powtórki przed sprawdzianem), ale na razie tylko dla szkół podstawowych.

 • Scenariuszelekcji – gotowe scenariusze do lekcji zupełnie darmowe dla dzieci od wieku przedszkolnego do 8 klasy. W scenariuszach można znaleźć animacje, gry i symulacje, gotowe prezentacje do poprowadzenia lekcji i karty do samodzielnej pracy uczniów.

 • Topmarks – przygotowane już materiały specjalnie pod tablice interaktywne. Można wybrać przedmiot oraz grupę wiekową. Zawiera przygotowane plany zajęć, ćwiczenia, gry.

Strona ma tylko angielską wersję językową. Jednak można skorzystać z aplikacji rysującej wykresy czy gry do ćwiczeń w liczeniu:

 • Exchane-smarthtech– przygotowane i darmowe scenariusze lekcji, a także kilka ćwiczeń. Lekcje z różnych przedmiotów i dodatkowo gry edukacyjne do wykorzystania na lekcji. Dostępna polska wersja językowa.

 • Cyfrowaszkoła – przygotowane już lekcje z kilku przedmiotów. Dodatkowo zawiera samouczki i ekstra wskazówki do przygotowywania lekcji. Udostępnia również platformę do dzielenia się przygotowywanymi już materiałami z innymi i pozwala w ten sposób na wymianę z nauczycielami z całej Polski.

 Jak przygotować własne materiały na tablicę interaktywną?

W przypadku braku lub niedostatecznego opracowania danego tematu w gotowych scenariuszach lekcji można przygotować własny scenariusz danej lekcji.

W celu uzyskania pomocy lub inspiracji warto odwiedzić portale edukacyjne, które na swoich stronach regularnie publikują wskazówki odnośnie tablic interaktywnych i samouczki, które dokładnie objaśniają ich funkcjonowanie oraz użytkowanie.

3 strony, które nauczą Cię przygotowywać materiały na tablicę interaktywną

 1. Scholaris – ogólny samouczek o tablicach interaktywnych z przydatnymi wskazówkami. Jest zwięzły i konkretny, ale dostarcza najważniejszych kluczowych informacji (jak korzystać, co pokazywać itd.). Pod tym adresem natomiast portal udostępnia prezentacje przedstawiające podstawowe funkcje tablicy multimedialnej, ich obsługę czy listę przydatnych akcesoriów i dodatków,
 2. Teacherled – artykuły prezentujące narzędzia do wykorzystania na tablicy interaktywnej. Każde narzędzie jest dokładnie opisane. Znajdują się tam głównie tematy z matematyki, a w szczególności z geometrii, takie jak na przykład generator wykresów, tablica do nauki tabliczki mnożenia, rysownik osi:

 1. Eduscapes– pokazuje jak przygotowywać materiały pod tablice interaktywne. Zawiera różne koncepty, każdy dokładnie wyjaśnia.

Bazy materiałów na wskazanych portalach edukacyjnych cały czas są aktualizowane, dlatego warto regularnie je odwiedzać.

Inne aplikacje, którymi uzupełnisz materiały na tablice matematyczne

Jednym z najsilniejszych walorów tablic interaktywnych jest możliwość skorzystania z dostępnych i darmowych aplikacji internetowych. Poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych najciekawszych, które uatrakcyjnią Wasze lekcje, a także zapewnią uczniom możliwość pobrania na własne komputery. Będą oni mogli spokojnie poćwiczyć w domu i przyswoić materiał we własnym tempie, co zaowocuje lepszym przygotowaniem do zajęć i lepszymi ocenami.

Dla najmłodszych Matematyczne zoo

Matematyczne zoo – zadania dla dzieci w szkołach podstawowych (od zerówki do 7 klasy).

Po wejściu na stronę można bezpłatnie korzystać z udostępnionych gier i zabaw edukacyjnych. Tematy podzielone są według poziomu nauczania:

Po wybraniu danego tematu przed nami otwiera się gra lub quiz, dzięki którym uczniowie mogą sprawdzić swoją wiedzę w atrakcyjny dla nich sposób:

Uczniowie przygotowujący się do sprawdzianu trzecioklasisty czy do egzaminu na koniec szkoły podstawowej mogą spróbować swoich sił w specjalnie przygotowanym teście:

Dodatkowo, w specjalnej sekcji można znaleźć zabawy edukacyjne jak na przykład sudoku, łamigłówki matematyczne czy zmierzyć się z innymi dziećmi w meczu z tabliczką mnożenia. Taka forma nauki w domu na pewno spodoba się uczniom i zmotywuje ich do pracy:

Do nauki geometrii, algebry i statystyki – Geogebra

Geogebra – to program przydatny do nauki geometrii, algebry, statystyki czy rachunku różniczkowego. Można go ściągnąć za darmo z głównej strony aplikacji. Poza programem znajdziemy w niej:

 • kalkulator do ściągnięcia,
 • liczne materiały (np. przykłady wykresów, przykładowe zadania) przygotowane już pod konkretne tematy.

Jej dużym plusem jest fakt, że można ją zainstalować na komputerze i korzystać z wersji offline w każdym momencie.

W Geogebrze istnieje wiele opcji zaprojektowania płaszczyzny. Można wybrać płaszczyznę pustą, z szeroką lub wąską siatką:

Można również korzystać z bogatego wachlarza narzędzi: rysowanie punktów i prostych, funkcji, wielokątów, okręgów, mierzenie kątów, przekształcenia:

Po kliknięciu program rysuje na bieżąco zadane komendy i powstaje bardzo przejrzysty rysunek, z którego można tłumaczyć uczniom zawiłe zagadnienia. Można kolorować proste, łączyć wybrane punkty, zaznaczać poszczególne figury:

Program jest łatwy do opanowania, a przy tym pomocny, bo wizualizuje dane zagadnienie dla uczniów. Uczniowie również mogą do niego zaglądać w domu i kreować własne wykresy, co jest dla nich okazją do powtórzenia wiadomości i opanowania ich lepiej.

Kalkulator i kreator wykresów w jednym – Desmos

Desmos to bezpłatne narzędzie przydatne do nauki matematyki, a w szczególności geometrii. Umożliwia tworzenie wykresów czy tabel i służy również jako kalkulator. Ma polską wersję językową i jest łatwy w użyciu. Za jego pomocą można zweryfikować swoje odręczne wykresy, szybko zinterpretować funkcje i znaleźć szczególne punkty na wykresach.

Desmos umożliwia również zbudowanie płaszczyzny z wybranymi przez nas parametrami:

Po wpisaniu funkcji od razu generuje wykres:

A kolejną funkcję zaznacza już innym kolorem, dzięki czemu płaszczyzna jest przejrzysta:

Dodatkowo, w zasobach Desmosa można znaleźć gotowe wykresy, z których można skorzystać w każdej chwili. Do dyspozycji mamy na przykład wykresy funkcji trygonometrycznych, przykłady paraboli czy hiperboli:

Jak prowadzić lekcję nie wstając z biurka?

https://static.pexels.com/photos/301792/pexels-photo-301792.jpeg

Długie stanie przy tablicy oraz brudne i suche dłonie od kredy to mniej przyjemna część pracy nauczyciela. Jednak wiadomo, że tablica to narzędzie niezbędne do tłumaczenia uczniom pewnych zagadnień i nie można się bez niej obyć.

Ale istnieje sposób, który umożliwia prowadzenie lekcji w sposób bardziej wygodny dla nauczyciela, a jednocześnie bardziej przystępny i ciekawszy dla uczniów. I dodatkowo pozwalający na wykorzystanie tablicy interaktywnej, która często stoi w sali zakurzona i nieużywana.

A tym sposobem jest specjalny tablet piórkowy – narzędzie, które umożliwia prowadzenie lekcji bez wstawania z biurka i zwiększa zaangażowanie uczniów!

Tablet piórkowy to tablet graficzny, po którym piszę się specjalnym piórkiem. Aby dobrze to zrozumieć wystarczy wyobrazić sobie, że tablet to kartka papieru, a piórko to długopis – notujemy na tablecie to, co zapisalibyśmy na tablicy lub kartce. Tak utworzone notatki lub rysunki tablet zapisuje na dysku lub na bieżąco wyświetla je na dużym ekranie połączonym z tabletem. Może działać więc na zasadzie zdalnej tablicy, przy której nie trzeba stać.

Do czego służy tablet piórkowy?

Tablet graficzny pozwala na tworzenie rysunków, notatek czy zapisków w formie odręcznej i wyświetlanie ich na tablicy interaktywnej. Dzięki temu możliwe jest tłumaczenie uczniom danego tematu rysując na bieżąco po tablecie specjalnym piórkiem nie wstając z krzesła i pokazując zapisywane treści w dużym formacie.

Pisz notatki na kartce, a wyświetlaj je dla uczniów na tablicy

Powyższe rysunki można od razu przenieść na tablicę interaktywną bez tworzenia ich w innych programach komputerowych. To, co narysujecie w 5 minut na kartce (której funkcję pełni tablet) zajęłoby 3 razy dłużej rysowane w tradycyjnym programie na komputerze za pomocą myszki. Tablet piórkowy oszczędza dużo czasu podczas lekcji.

Zalety tabletu piórkowego

Dzięki temu, że tablet piórkowy umożliwia wyświetlanie pisma odręcznego na komputerze, pozwala on na:

 • ułatwienie zajęć i pomoc przy tłumaczeniu trudnych zagadnień czy podawaniu przykładów,
 • prowadzenie lekcji nie wstając nawet z krzesła,
 • tworzenie notatek w formie papierowej, która wyświetla się uczniom w dużym formacie.

Jak wykorzystać tablet piórkowy?

Jego podstawowe funkcje uznaje się m.in.

 • opracowywanie tekstów,
 • tworzenie rysunków za pomocą komputera,
 • tworzenie plików tekstowych, graficznych,
 • przygotowywanie materiałów do prezentacji
 • tworzenie ilustracji do zadań.

I zostały już 10 lat temu wpisane na listę oficjalnych środków dydaktycznych przez MEN.

Jak działa tablet piórkowy?

Korzystanie i działanie tabletu zostało dokładnie przedstawione tutaj:

Jak kupić tablet piórkowy ze zniżką edukacyjną?

Tablety graficzne w tradycyjnych sklepach kosztują ponad 300 zł, ale wybrane modele tabletów firmy Wacom można kupić ze zniżką edukacyjną.

Żeby dostać zniżkę edukacyjną drogą mailową przesłać oficjalne zamówienie (w celu zakupu wacom bamboo na adres sklep@wacom.pl). W jednym roku akademickim można nabyć maksymalnie 2 tablety.

Komu przysługuje zniżka edukacyjna?

Przysługuje ona:

 • instytucjom edukacyjnym (akademickim lub zawodowym akredytowanym przez agencję rządową),
 • szkołom medycznym,
 • publicznym instytucjom badawczym,
 • urzędom administracji państwowej lub komisji edukacji instytucji edukacyjnych,
 • organizacjom charytatywnym (non-profit).

Zakupu przez stronę internetową mogą dokonać zarówno uczniowie, jak i nauczyciele czy personel wyżej wymienionych instytucji.

Komu nie przysługuje zniżka edukacyjna?

Do zniżki nie kwalifikują się:

 • instytucje edukacyjne nieakredytowane przez agencję rządową,
 • muzea państwowe,
 • biblioteki publiczne,
 • ośrodki szkoleniowe,
 • osoby fizyczne.

Źródła:

 1. http://agraf.com.pl
 2. http://aktywnatablica.org
 3. http://cyfrowaszkola.pl
 4. https://tablice.net.pl
 5. https://tablice.net.pl
 6. http://scholaris.pl
 7. http://wacom.pl
0