Przykłady
Estymacja punktowa mówi nam jedynie że 400/1000 czyli 40% było “za”.
Ta wartość nie mówi nam nic o tym “na ile pewny” jest ten wynik. Gdybyśmy zbadali tylko 10 osób i 4 byłyby “za” dostalibyśmy też wartość 40% a wynik oczywiście byłby mniej “pewny” niż w przypadku przebadania dużo większej grupy.
Tutaj z pomocą przychodzi estymacja przedziałowa – wyznaczony – na poziomie ufności 95%- przedział (zwany przedziałem ufności) to 35%-45%. (jak to policzyć krok po kroku tłumaczę tutaj.
Dostajemy więc przedział, a nie punkt (jak w przypadku estymacji punktowej). Im większa próbka, tym oszacowanie jest „pewniejsze” czyli węższy przedział.
Interpretacja: Oznacza to, że na 95% (z prawdopodobieństwem 95%) faktyczny procent ludzi “za” Brexitem jest w przedziale 35%-45%.
Mamy pobrane 13 elementów w próbce. Na ich podstawie będziemy szacować ogólną średnią temperaturę.
W przeciwieństwie do estymacji punktowej, gdzie na podstawie próbki mówimy że średnia populacji to pewna konkretna wartość (np. 15.2 stopnia), w estymacji przedziałowej wyznaczamy właśnie przedział.
W tym przypadku tym przedziałem jest (14.26 ; 16.15), a jak rozwiązać podobne zadania, możesz przeczytać przedział ufności dla średniej.
Przedział ufności i współczynnik ufności
Wyznaczone przedziały, tzw. przedziały ufności, obliczamy na podstawie pewnego poziomu (współczynnika) ufności, najczęściej 95%.
Prościej możemy to rozumieć w ten sposób, że dla poziomu ufności 95% za pomocą danych z próbki tworzymy 95%-owy przedział ufności dla parametru z populacji (np. Średniej czy proporcji).
Mówimy, że parametr populacji “na 95%” jest w zawartym przedziale.
Jak się możesz domyślić, im większa wartość poziomu ufności (czyli “pewność oszacowania”) tym przedział jest szerszy.
95%-owy przedział ufności dla głosujących w sondażu w przykładzie 1 wynosił 35%-45%
A 99%-owy wynosi 33.6%-46.3%.
Typowe zadania z przedziałów ufności
Wśród typowych zadań z estymacji przedziałowej na studiach, spotykamy:
- Przedział ufności dla średniej
- Przedział ufności dla wariancji (lub odchylenia standardowego)
- Przedział ufności dla proporcji (odsetka, frakcji, wskaźnika struktury)
![](https://cyrkiel.info/wp-content/uploads/2019/01/zdjecie.jpg)